strona główna Media Astronet.pl

Znajdź wiadomości na wybrany temat

Szukaj w wątkach

Słowa kluczowe:Marsjańska burza może pomóc naukowcom
2018-06-21 10:50:31 | Astronet.pl | Nauka

Szalejąca na Marsie burza pyłowa jest jedną z największych dotychczas odnotowanych. Wymusiła ona wstrzymanie badań prowadzonych przez łazik Opportunity, jednak pozwoliła czterem pozostałym na dokładne zbadanie tego interesującego zjawiska.

Świetlny spektakl kosmicznej Mrówki
2018-06-19 22:09:35 | Astronet.pl | Nauka

Rzadkie zjawisko związane ze śmiercią gwiazdy zostało zauważone przez należące do ESA Kosmiczne Obserwatorium Herschela niezwykła laserowa emisja promieniowania wprost ze spektakularnej Mgławicy Mrówka, która sugeruje obecność układu podwójnego gwiazd w samym jej sercu.

Niebo w trzecim tygodniu czerwca 2018 roku
2018-06-18 23:14:13 | Astronet.pl | Nauka

W czwartek 21 czerwca, 7 minut po południu naszego czasu, Słońce osiągnie najbardziej na północ wysunięty punkt ekliptyki i tym samym zacznie się astronomiczne lato. Od tego momentu Słońce zacznie wędrować na południe i dzień zacznie się powoli skracać. Jednak przez pierwszy miesiąc lata proces ten nie jest bardzo widoczny, nabierając tempa dopiero w trzeciej dekadzie lipca. W tygodniu, podzielonym prawie dokładnie na pół między wiosnę i lato można obserwować wszystkie dobrze widoczne gołym okiem planety Układu Słonecznego, ale żadna z nich nie wzniesie się wyżej, niż 20-kilka stopni. Na wieczornym niebie na dobre rozgości się Księżyc, który po minięciu …

Co właściwie zobaczy teleskop Webba?
2018-06-18 22:24:01 | Astronet.pl | Nauka

Pierwsze gwiazdy narodziły się około 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Zaobserwowanie tych obiektów przy tak dużych odległościach normalnie byłoby niemożliwe dla jakiegokolwiek kosmicznego teleskopu. Okazuje się jednak, że przy odpowiednich warunkach, i odrobinie szczęścia, do takich obserwacji zdolny będzie Kosmiczny Teleskop Webba.

Ludzie kosmosu: Edward Barnard
2018-06-17 13:15:35 | Astronet.pl | Nauka

Zazwyczaj postać Edwarda Barnarda kojarzymy z zaobserwowaną przez niego gwiazdą Barnarda, jednak tak samo, jak w przypadku wielu innych postaci, zapominamy o jego innych osiągnięciach oraz o tym, że był uznawany za jednego z największych astronomów zajmujących się obserwacjami nieba.

 
Strony : [1] [2] [3]


Polecamy Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X