strona główna Media Astronet.pl

Znajdź wiadomości na wybrany temat

Szukaj w wątkach

Słowa kluczowe:







POLSA ogłosiła pierwszą polską misję na ISS Ignis. Obejmie aż 13 polskich eksperymentów
2024-12-03 19:48:37 | Astronet.pl | Nauka

Czwarty lot kosmiczny firmy Axiom Space zbliża się wielkimi krokami. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która dostarczy astronautów tej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, nie znajdą się jednak wyłącznie Amerykanie. Członkiem misji będzie bowiem jedynie jedna amerykanka Peggy Whitson resztę natomiast będą stanowili Shubhanshu Shukla reprezentujący Indie Tibor Kapu – przedstawiciel Węgier i przede wszystkim, astronauta projektowy ESA, Sławosz Uznański drugi w historii polski astronauta. Do tej pory nie było jednak wiadome, czym dokładnie astronauci będą się zajmować. Zmieniło się to jednak wraz z ogłoszeniem ambitnej, polskiej misji Ignis, która stanowi kulminację ostatnich lat … The post POLSA ogłosiła pierwszą polską misję na ISS Ignis. Obejmie aż 13 polskich eksperymentów first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

Badania próbek z niewidocznej strony księżyca
2024-12-03 15:29:46 | Astronet.pl | Nauka

W tym roku na księżyc poleciała chińska sonda Change 6. Jej zadaniem było zbadanie niewidocznej strony Księżyca. Sonda wróciła na Ziemię w czerwcu z 1,935 kg próbek skał księżycowych oraz ziemi. Są to pierwsze próbki z ciemnej strony Księżyca, jakimi dysponujemy i badania przeprowadzone na 108 fragmentach bazaltu prowadzą do ciekawych wniosków na temat wulkanizmu na naszym naturalnym satelicie.   Zdjęcia niewidocznej strony Księżyca mamy od lat 60 XX wieku. Wtedy naukowcy zrozumieli, że jest ona bardzo różna od strony, do której przywykliśmy, ale do teraz jedynym sposobem badania jej składu chemicznego była teledetekcja wykonywana przez orbitery.   Kiedy spojrzymy na zdjęcia niewidocznej strony Księżyca pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest znikoma ilość mórz księżycowych. Morza księżycowe to duże połacie skały wulkanicznej, jaką jest bazalt. Zajmują one 18% procent powierzchni Księżyca, a 93% z nich znajduje się na widocznej stronie Księżyca. Dodatkowo skorupa niewidocznej strony Księżyca jest grubsza.   The post Badania próbek z niewidocznej strony księżyca first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

Debiut chińskiej rakiety Long March 12
2024-12-01 18:23:18 | Astronet.pl | Nauka

Rodzina chińskich rakiet nośnych Long March ponownie się powiększa – tym razem o pojazd o średnim udźwigu. Mianowicie chodzi o mierzącą 62 metry wysokości, dwustopniową rakietę Long March 12, której start odbył się w dniu 30 listopada, o godzinie 15:25 czasu polskiego. Miejscem startu był najnowszy kosmodrom Chin, Wenchang Commercial Space Launch Site, który jak sama nazwa wskazuje, jest poświęcony prywatnym misjom kosmicznym. Mimo że była to pierwsza misja tej rakiety, na jej pokładzie znalazł się ładunek w postaci dwóch tajemniczych satelitów: Satellite Internet Technology Demonstration Satellite oraz JSW-03. Long March 12, choć nowością w rodzinie chińskich rakiet nośnych, jest … The post Debiut chińskiej rakiety Long March 12 first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

Niebo w grudniu 2024
2024-12-01 16:58:24 | Astronet.pl | Nauka

Ostatni miesiąc 2024 roku, grudzień, już za rogiem. Będzie w nim można obserwować więcej, niż tylko pierwszą gwiazdkę w Boże Narodzenie. Najdłuższe noce w roku przy dobrej pogodzie dadzą wiele czasu, aby spojrzeć w niebo. The post Niebo w grudniu 2024 first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

Uczniowie odzyskują energię ze opadania satelity konkurs CanSat
2024-11-29 15:48:22 | Astronet.pl | Nauka

Zespół ReSat Team, biorący udział w konkursie CanSat, to grupa pięciorga uczniów w składzie: Michał Mueller, Michał Mrzyk, Jan Bodys, Maciej Gała i Miron Kobylański. Jak mówią łączy ich pasja do nauki i eksploracji technologii kosmicznych, która zaprowadziła ich do udziału prestiżowym konkursie CanSat, organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik. Wyzwanie to pozwala młodzieży na całym świecie rozwijać umiejętności inżynieryjne i odkrywać tajniki misji satelitarnych na małą skalę, ale z rzeczywistym wpływem! The post Uczniowie odzyskują energię ze opadania satelity konkurs CanSat first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

 
Strony : [1] [2]


Polecamy Oferty pracy