strona główna Media KopalniaWiedzy.pl

Znajdź wiadomości na wybrany temat

Szukaj w wątkach

Słowa kluczowe:







Meteoryty znikają z powierzchni Antarktyki
2024-04-16 11:41:11 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Meteoryty to skarbnica informacji o Układzie Słonecznym. A najważniejszym ich źródłem jest Antarktyka, z której pochodzi około 60% dotychczas znalezionych okruchów z kosmosu. Lodowy kontynent może zawierać 300 000 800 000 meteorytów. Stosunkowo łatwo je znaleźć, gdyż są widoczne na białej powierzchni, a ruch lodu powoduje ich gromadzenie się w tzw. strefach osiadania meteorytów. Badacze z Belgii i Szwajcarii apelują o przyspieszenie tempa zbierania meteorytów w Antarktyce, gdyż z powodu globalnego ocieplenia coraz szybciej znikają one z powierzchni lodu.

Na obrazach czarnej dziury w Drodze Mlecznej Widać, że otaczają ją silne pola magnetyczne
2024-04-16 10:05:49 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

W 2022 roku Teleskop Horyzontu Zdarzeń (Event Horizon Telescope EHT) dostarczył pierwszych zdjęć Sagittariusa A* (Sgr A*), supermasywnej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Niedawno na nowych obrazach z EHT uwieczniono silne, zorganizowane pola magnetyczne układające się spiralnie od krawędzie Sgr A*. Struktura tych pól jest bardzo podobna do pól magnetycznych czarnej dziury M87* w galaktyce M87, co może wskazywać, że obecność silnych pól magnetycznych jest czymś typowym dla czarnych dziur.

Światowy indeks cyberprzestępczości pokazuje, które kraje stwarzają największe zagrożenie
2024-04-15 21:06:26 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Po trzech latach badań naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Nowej Południowej Walii stworzyli pierwszy World Cybercrime Index, w którym uszeregowali kraje pod kątem zagrożenia, jakie stwarzają miejscowi cyberprzestępcy. Okazuje się, że największym źródłem cyberprzestępczości na świecie jest Rosja, na drugie miejsce zestawienia trafiła Ukraina, na trzecim znalazły się Chiny, następnie USA, a po nich Nigeria.

Ołowiane zwoje jak tabliczki złorzeczące i miniaturowe siekierki artefakty z rzymskiej willi w Brytanii
2024-04-15 13:54:12 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Grove, przedmieścia miasteczka Wantage w Wielkiej Brytanii, położone są w miejscu, które było zamieszkane od epoki brązu. Trafiono tam na pozostałości rzymskiej willi i liczne artefakty. A najciekawszymi z nich jest zestaw ściśle zwiniętych pasków ołowiu. Po rozwinięciu okazało się, że przypominają one rzymskie tabliczki złorzeczące i, chociaż wydają się niezapisane, to w połączeniu ze znalezionymi w willi miniaturowymi siekierkami wotywnymi, sugerują, że na terenie posiadłości znajdowało się miejsce rytualne bądź pielgrzymkowe.

Owady wymierają też przez ozon? Przez niego nie odróżniają płci oraz własnego gatunku
2024-04-15 11:17:52 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Działalność człowieka zmienia planetę na wiele sposobów, a jednym z efektów tej zmiany jest bardzo szybki spadek populacji owadów. Specjaliści mówią, że mamy do czynienia z szóstym wymieraniem i próbują określić przyczynę tego zjawiska. Naukowcy z Instytutu im. Maxa Plancka w Jenie zauważyli, że w obecności zbyt dużego stężenia ozonu takiego jakie występuje w wielu miejscach podczas gorących letnich dni dochodzi do zniszczenia feromonów muszek owocowych, co znacząco zakłóca ich cykl rozrodczy. Zaczynają rozmnażać się międzygatunkowo lub próbują zapładniać przedstawiciela własnej płci.

 
Strony : [1] [2] [3]


Polecamy Oferty pracy