strona główna Media KopalniaWiedzy.pl

Znajdź wiadomości na wybrany temat

Szukaj w wątkach

Słowa kluczowe:USA zwróciły Irakowi tysiące zabytków, w tym cenną tabliczkę z Eposem o Gilgameszu
2021-09-24 16:46:29 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Gliniana tabliczka sprzed 3600 lat z fragmentem tekstu Eposu o Gilgameszu, która była przedmiotem kilkuletniej batalii sądowej pomiędzy amerykańskimi władzami, domem aukcyjnym Christie's i siecią sklepów z antykami Hobby Lobby, została zwrócona Irakowi. Ceremonia przekazania zabytku odbyła się w Smithsonian Institution w Waszyngtonie.

Średniowieczny skarb w Zawichoście-Trójcy. Niemal 2000 srebrnych monet synów Krzywoustego
2021-09-24 12:39:01 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Wiosną podczas poszukiwań zabytków prowadzonych w Zawichoście przez Nadwiślańską Grupę Poszukiwawczą Stowarzyszenia Szansa znaleziono skarb z XII wieku. Prawdopodobnie pomiędzy rokiem 1170 a 1179 w niewielkim, stosunkowo płytko zakopanym naczyniu ktoś ukrył niemal 2000 srebrnych monet

Wiemy, dlaczego stare masywne galaktyki przestały tworzyć nowe gwiazdy
2021-09-24 10:17:37 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Naukowcom z University of Massachusetts w Amherst udało się rozwiązać jedną z podstawowych zagadek astronomii, na którą odpowiedzi szukano od lat. Dzięki ich pracy, opublikowanej na łamach Nature, wiemy, dlaczego niektóre z najstarszych i najbardziej masywnych galaktyk bardzo szybko przestały być aktywne i nie pojawiają się w nich już nowe gwiazdy.

Instalacja artystyczna spopularyzuje idee fizyki kwantowej
2021-09-24 07:28:17 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Light Travel to tytuł projektowanej właśnie instalacji artystycznej dr Karoliny Wojnowskiej-Paterek, architektki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Projekt z dziedziny art and science, którego celem jest popularyzacja idei fizyki kwantowej przez sztukę, realizuje z mężem, prof. Tomaszem Paterkiem z Uniwersytetu Gdańskiego. Jak podkreśla twórczyni, nowa instalacja zilustruje przebywanie w dwóch miejscach jednocześnie - fundament fizyki kwantowej.

IBM i Skoltech stworzyły superszybki i niezwykle energooszczędny przełącznik optyczny
2021-09-23 14:12:47 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Prace międzynarodowej grupy badawczej, na czele której stali specjaliści ze Skołkowskiego Instytutu Nauki i Technologii (Skoltech) w Moskwie oraz IBM-a zaowocowały powstaniem energooszczędnego superszybkiego przełącznika optycznego. Urządzenie nie wymaga chłodzenia, a jednocześnie ponad 100-krotnie szybszy od najszybszych współczesnych tranzystorów.

 
Strony : [1] [2] [3] [4] [5]


Polecamy Oferty pracy