strona główna Media Skarb za skarbem. Kolejne odkrycie w Zawichoście-Trójcy

Znajdź wiadomości na wybrany temat

Szukaj w wątkach

Słowa kluczowe:






Skarb za skarbem. Kolejne odkrycie w Zawichoście-Trójcy
2025-03-10 10:14:51 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Wieś Trójca to jedna z najstarszych osad w dzisiejszym powiecie sandomierskim. W średniowieczu była ważnym punktem na tamtejszej sieci dróg. Zdaniem niektórych badaczy, mogła ona dać początek Zawichostowi. Tak czy inaczej, z czasem utraciła znaczenie na jego rzecz, a w 1954 roku stała się częścią Zawichostu. Jednak w środowisku archeologicznym o wsi zrobiło się głośno w latach 30. XX wieku. Na jej terenie przypadkowo odkryto skarb srebrnych monet. A kilka dni temu trafiono na kolejny czwarty już skarb w Zawichoście-Trójcy.

WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI

Katalog Caldwella: C99
2025-03-09 20:15:19 | Astronet.pl | Nauka

Zdjęcie w tle: MPG/ESO 2,2-metre telescope O obiekcie Caldwell 99, znana jako Mgławica Worek Węgla, to jedna z najbardziej wyraźnych ciemnych mgławic widocznych gołym okiem, znajdująca się w gwiazdozbiorze Krzyża Południa. Jest to gęsty obłok międzygwiazdowego pyłu, który skutecznie blokuje światło tysięcy gwiazd znajdujących się za nim w Drodze Mlecznej. Mgławica ta leży w odległości około 600 lat świetlnych od Ziemi i ma rzeczywistą średnicę około 100 lat świetlnych. Jej wyjątkowa ciemność wynika z dużej koncentracji cząsteczek pyłu, które blokują światło, sprawiając, że obszar ten wygląda na niemal zupełnie czarny na tle jasnych gwiazd, skąd wzięła się jego nazwa. Obiekt … The post Katalog Caldwella: C99 first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

Kolejna eksplozja Starshipa podczas IFT-8
2025-03-07 17:03:58 | Astronet.pl | Nauka

6 marca o 23:30 czasu centralnego z Texasu wystartował kolejny Starship, mający nieść ze sobą kolejny wspaniały sukces. Sam start przebiegł pomyślnie, widownia mogła podziwiać piękne widoki z kamer zamontowanych na całej konstrukcji, ale niespodziewanie wydarzyło się coś niepokojącego. The post Kolejna eksplozja Starshipa podczas IFT-8 first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

10.03  
10.03  
10.03  
09.03  
07.03  
07.03  
07.03  
07.03  
Nauka »
10.03  
10.03  
10.03  
10.03  
10.03  
10.03  
10.03  
10.03  
Więcej »
Polecamy Oferty pracy