strona główna Media W przyszłości w Warszawie wystąpią przypadki tropikalnej dengi, twierdzą brytyjscy badacze

Znajdź wiadomości na wybrany temat

Szukaj w wątkach

Słowa kluczowe:






W przyszłości w Warszawie wystąpią przypadki tropikalnej dengi, twierdzą brytyjscy badacze
2024-09-11 12:05:56 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Na całym świecie rośnie liczba przypadków chorób przenoszonych przez wektory. Najbardziej znane wektory to komary, kleszcze czy pchły. Jedną z przenoszonych przez nie chorób jest denga, której liczba przypadków zwiększyła się w ciągu ostatnich 50 lat aż 30-krotnie czyniąc ją drugą, po malarii, najbardziej rozpowszechnioną chorobą wektorową. Badacze z UK Centre for Ecology & Hydrology, Uniwersytetów w Glasgow i Reading oraz Biomathematics and Statistics Scotland opracowali model, który pozwala przewidzieć rozprzestrzenianie się w Europie komara tygrysiego (Aedes albopictus) i ryzyka lokalnych zachorowań na dengę.

WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI

Archeolodzy znaleźli rzadki alemański grób z czasów gdy Germanie przełamali rzymski limes
2024-09-11 10:12:04 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

W Gerstetten w pobliżu Ulm znaleziono grób mężczyzny z wczesnego okresu po ukształtowaniu się alemańskiego związku plemiennego. Datowanie radiowęglowe żebra mężczyzny wykazało, że wyjątkowy pochówek pochodzi z lat 263342. Wyjątkowy, gdyż w Badenii-Wirtembergii odkryto niewiele grobów wczesnoalemańskich, a żaden z nich nie był tak starannie wykonany. Ponadto dotychczas znajdowane pochówki występowały w niewielkich grupach od 5 do 12. Ten z Gerstetten jest sam, a mężczyznę pochowano w wyróżniającym się miejscu w okolicy.

Wystartowała misja Polaris Dawn
2024-09-10 21:19:47 | Astronet.pl | Nauka

Od 26 sierpnia minęły już dwa długie tygodnie. Długie i pełne niespodzianek przede wszystkim dla firmy SpaceX, albowiem to właśnie wtedy, dwa tygodnie temu, z Cape Canaveral miała wzbić się w niebo rakieta Falcon 9, a wraz z nią czteroosobowa misja Polaris Dawn. Okoliczności zmusiły jednak organizatorów do kilkukrotnej zmiany planów; do przełożenia tego jakże wyczekiwanego lotu przyczyniły się zarówno niesprzyjające warunki pogodowe, jak i liczne problemy techniczne, z dochodzeniem w sprawie awarii innego egzemplarza tej samej rakiety włącznie. Kolejne wyzwania zdawały się mnożyć w nieskończoność, do czasu ów czas niepewności bowiem dobiegł końca. Dnia 10 września, po parogodzinnym, ostatnim już, opóźnieniu, około godziny 5:23 GMT-4 (tj. 11:23 w Polsce) z wybrzeży Florydy wystartował Falcon 9. Dwie minuty i czterdzieści sekund później wyłączone zostały główne silniki rakiety, a booster oddzielił się od drugiego członu, wykonał manewry korygujące i powoli opadł na pokład zdalnie sterowanego statku-lądowiska, noszącego wdzięczną nazwę Just Read the Instructions - w wolnym tłumaczeniu: Po prostu przeczytaj instrukcję. Finalnym stadium wejścia na orbitę okołoziemską jest separacja załogowego modułu Crew Dragon od reszty rakiety. Okrążywszy naszą planetę kilka razy, Crew Dragon wzniesie się na wysokość około 1400 kilometrów, łamiąc jednocześnie wszelkie rekordy ustanowione przez poprzednie misje (księżycowego programu Apollo, rzecz jasna, nie licząc). W najniższym punkcie swej eliptycznej orbity astronauci znajdą się zaledwie 190 kilometrów nad Ziemią. Drugiego dnia lotu, statek kosmiczny znów zbliży się do powierzchni Ziemi, na odległość mniej więcej 700 kilometrów, i pozostanie na nowej orbicie aż do ponownego wejścia w atmosferę. To na tej wysokości odbyć się ma pierwszy w historii komercyjny spacer kosmiczny. The post Wystartowała misja Polaris Dawn first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

19.09  
19.09  
19.09  
18.09  
18.09  
18.09  
17.09  
17.09  
Nauka »
20.09  
20.09  
20.09  
19.09  
19.09  
19.09  
19.09  
19.09  
Więcej »
Polecamy Oferty pracy