strona główna Media Czy wszechświat w każdym miejscu zachowuje się tak samo?

Znajdź wiadomości na wybrany temat

Szukaj w wątkach

Słowa kluczowe:






Czy wszechświat w każdym miejscu zachowuje się tak samo?
2025-02-14 16:38:31 | Astronet.pl | Nauka

Zasada kosmologiczna mówi, że w każdym miejscu we wszechświecie obowiązują te same prawa fizyki. Według niej wszechświat jest jednorodny (żaden punkt nie jest wyróżniony) oraz izotropowy na wielkich skalach (materia na niebie jest rozłożona izotropowo, a żaden kierunek nie jest wyróżniony). Czy jednak aby na pewno tak jest? The post Czy wszechświat w każdym miejscu zachowuje się tak samo? first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI

Obróbka zdjęć głębokiego nieba Pixinsight cz. I
2025-02-14 16:00:11 | Astronet.pl | Nauka

PixInsight to rozbudowane oprogramowanie przeznaczone wyłącznie do astrofotografii. Oferuje możliwość wstępnego przetwarzania (pre-processing) oraz zaawansowanego post-processingu, a dzięki ogromnej liczbie dostępnych narzędzi znacząco różni się od omawianego w poprzednim artykule AstroPixelProcessora. W ramach niniejszego omówienia skupiono się na samym procesie stackowania przygotowaniu klatek kalibracyjnych, kalibracji zdjęć, rejestracji (wyrównaniu) i integracji w finalny obraz. Po uruchomieniu PixInsight ukazuje się główne okno z wieloma rozwijanymi menu, z nich najważniejszymi są File, Image, Processes i Script. Wczytanie pliku z surową klatką (np. Light) odbywa się poprzez File Open lub przez przeciągnięcie pliku do obszaru roboczego programu. Po załadowaniu zdjęcie może wydać się zbyt ciemne PixInsight domyślnie prezentuje obraz w formie liniowej. Żeby uzyskać normalniejszy podgląd obrazu na którym będzie się dało cokolwiek zobaczyć, należy skorzystać z ikony Auto STF (zwykle w prawym górnym rogu). Auto STF samodzielnie modyfikuje histogram zdjęcia bez nadpisywania oryginalnego zdjęcia, dzięki temu można wstępnie ocenić, co znajduje się na danej klatce. Zdjęcia na których został użyty Auto STF mają podświetlony na zielono ich pole z nazwą. Przed stackowaniem opłaca się wyeliminować wadliwe ujęcia, na przykład zdjęcia z poruszonymi gwiazdami lub mocnymi śladami samolotów/satelit. W tym zadaniu pomaga narzędzie Blink (Process All Processes Blink). Po wczytaniu zdjęć w oknie Blinka (poprzez przeciągnięcie plików na okno Blinka lub użycie na dole funkcji Open Images) da się przełączać między nimi strzałkami w lewym górnym rogu oraz odznaczać ptaszek klatkom, które mają jakiś defekt. Pojawi się również obok okno BlinkScreen, w którym znajduje się większa wersja zaznaczonej klaki, którą można przybliżać. Jeżeli okno BlinkPreview będzie wydawało się czarne to można na nim użyć funkcji Auto STF podobnie jak na poprzednim przykładzie. Potem należy zaznaczyć w oknie Blink pierwszy obraz od góry i przełączać między obrazami w poszukiwaniu nieprawidłowości lub artefaktów. Niechciane obrazy wypada zaznaczyć myszką i potem klinąć ikonę Close Selected Images na dole, a następnie zapisać zestaw bez nieudanych klatek zaznaczając pozostałe zdjęcia z Ctrl+A i używając ikonki Save As na dolnym panelu. Blink może chcieć, aby wybrać folder do którego ma zapisać zaznaczone klatki, wtedy powinno się zrobić na nie oddzielny folder. The post Obróbka zdjęć głębokiego nieba Pixinsight cz. I first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

Znaleziono najstarsze ślady antropogenicznego zanieczyszczenia ołowiem
2025-02-14 14:47:36 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Jedną z metod służących poznaniu naszej historii jest badanie zanieczyszczeń powodowanych przez człowieka. W przeszłości informowaliśmy, że historia starożytnego Rzymu została zapisana w zanieczyszczeniach na Grenlandii, a później informowaliśmy, że Rzymianie zanieczyszczali atmosferę bardziej, niż sądziliśmy. Teraz zaś geolodzy z Uniwersytetu w Heidelbergu znaleźli najstarsze dowody na zanieczyszczenie przez człowieka środowiska ołowiem.

21.02  
21.02  
21.02  
20.02  
20.02  
19.02  
19.02  
19.02  
Nauka »
22.02  
22.02  
22.02  
22.02  
22.02  
22.02  
22.02  
22.02  
Więcej »
Polecamy Oferty pracy