strona główna Media Webb odkrywa, że galaktyki nie zepsują Wszechświata

Znajdź wiadomości na wybrany temat

Szukaj w wątkach

Słowa kluczowe:






Webb odkrywa, że galaktyki nie zepsują Wszechświata
2024-09-12 06:00:45 | Astronet.pl | Nauka

Zdjęcie w tle: NASA, ESA, CSA, S. Finkelstein (University of Texas) Nazwano to kryzysem w kosmologii. Ale teraz astronomowie w końcu mogą wyjaśnić kilka nowych zaskakujących odkryć. Kiedy astronomowie pierwszy raz rzucili okiem na galaktyki z początków Wszechświata dzięki Teleskopowi Jamesa Webba, spodziewali się, że będą one dosyć drobne. Zamiast tego zaobserwowali coś, co przypominało bardziej stado Olimpijskich kulturystów. Niektóre galaktyki wydawały się wyrosnąć w tempie tak szybkim, że symulacje nie dawały rady nadążyć za tym procesem i prognozowały, że powinny być one dużo mniejsze. Niektórzy badacze zasugerowali, że standardowy model kosmologii, czyli teoria wyjaśniająca budowę Wszechświata i jego rozwój … The post Webb odkrywa, że galaktyki nie zepsują Wszechświata first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI

Astronomowie nagrali komórki konwekcyjne na powierzchni gwiazdy w najbardziej szczegółowym filmie w historii
2024-09-11 17:56:43 | Astronet.pl | Nauka

Procesy występujące w środku oraz na powierzchniach gwiazd są jednymi z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących zjawisk we wszechświecie. Należą do nich m.in. rozbłyski i plamy słoneczne, koronalne wyrzuty masy, jak również mniej znane granule słoneczne. Wszystkie te zjawiska są notorycznie badane w przypadku Słońca – co jednak z innymi gwiazdami? Otóż często, bardzo ciężko jest zaobserwować procesy te na powierzchni innych gwiazd, ze względu na zbyt małe powiększenie aktualnie posiadanych przez ludzkość teleskopów. Czasem się to jednak udaje, jak było również w tym wyjątkowym przypadku – astronomowie nagrali bowiem najbardziej szczegółowe wideo granuli na powierzchni innej gwiazdy w historii. Co … The post Astronomowie nagrali komórki konwekcyjne na powierzchni gwiazdy w najbardziej szczegółowym filmie w historii first appeared on AstroNET Polski Portal Astronomiczny.

W przyszłości w Warszawie wystąpią przypadki tropikalnej dengi, twierdzą brytyjscy badacze
2024-09-11 12:05:56 | KopalniaWiedzy.pl | Nauka

Na całym świecie rośnie liczba przypadków chorób przenoszonych przez wektory. Najbardziej znane wektory to komary, kleszcze czy pchły. Jedną z przenoszonych przez nie chorób jest denga, której liczba przypadków zwiększyła się w ciągu ostatnich 50 lat aż 30-krotnie czyniąc ją drugą, po malarii, najbardziej rozpowszechnioną chorobą wektorową. Badacze z UK Centre for Ecology & Hydrology, Uniwersytetów w Glasgow i Reading oraz Biomathematics and Statistics Scotland opracowali model, który pozwala przewidzieć rozprzestrzenianie się w Europie komara tygrysiego (Aedes albopictus) i ryzyka lokalnych zachorowań na dengę.

19.09  
19.09  
19.09  
18.09  
18.09  
18.09  
17.09  
17.09  
Nauka »
19.09  
19.09  
19.09  
19.09  
19.09  
19.09  
19.09  
19.09  
Więcej »
Polecamy Oferty pracy